Darmowa dostawa od 199zł

Bezproblemowe zwroty

Kategorie
Sposoby wieszania firanek i zasłon – jak je założyć? 0
Sposoby wieszania firanek i zasłon – jak je założyć? Sposoby wieszania firanek i zasłon – jak je założyć?

Różne sposoby wieszania zasłon i firanek mają na celu ozdobienie mieszkania oraz osłonięcie wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych i wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Montaż zasłon i firan nie należy do najtrudniejszych zadań, jakie stają przed osobami, które urządzają mieszkania, jednak warto poznać kilka sposobów ich wieszania, by dobrać karnisz i haczyki do typu firan oraz zasłon.

Sprawdzone sposoby wieszania firan zasłon

Przede wszystkim na początku należy pamiętać o tym, że zasłony zawsze wiesza się na karniszach zamocowanych na ścianie lub suficie, nigdy bezpośrednio na oknie. Karnisz powinien być min. 20 cm dłuższy z każdej strony niż wymiar okna.

Bardzo ważne jest to, aby dokładnie ustalić docelową długość zasłon oraz firan. Przede wszystkim warto pamiętać, aby wieszać zasłony i firany pod samym sufitem. Jeśli jest to niemożliwe ze względów architektonicznych, np. skosów, wieszamy je najwyżej, jak się da. Dekoracja powinna być upięta od samego sufitu, co pozwoli wypełnić pustą przestrzeń między sufitem a górną krawędzią otworu okiennego. Zwiększa to estetykę wnętrza i pomaga skorygować proporcje okna. Pomieszczenie będzie wydawać się nieco wyższe, niż jest w rzeczywistości.

Jakie są sposoby wieszania firanek i zasłon, jeśli chodzi o długość?

  • Do podłogi — najczęściej wybierany sposób wieszania zasłon i firan. W takim przypadku zasłony i firany są niewiele krótsze od wysokości pomieszczenia, ponieważ zostawiamy około 2 centymetry wolnej przestrzeni od podłogi i kilka centymetrów od sufitu do karnisza. To rozwiązanie jest estetyczne, a dodatkowo zasłony nie przeszkadzają w myciu czy odkurzaniu podłogi. Pomieszczenie wydaje się wyższe, a okno jest doskonale zasłonięte.
  • Do parapetu — wszędzie tam, gdzie to możliwe, wieszamy zasłony i firany do samej podłogi, ale dopuszcza się także długość do parapetu, kiedy pod parapetem jest ustawiony mebel czy zabudowa kuchenna.
  • Opadające na podłogę — wiele zależy od materiału zasłon. Nie sprawdzą się tutaj te ze sztywnego materiału, ponieważ przy opadaniu na podłogę będą się zaginać. Jeśli chcesz, by zasłony opadały na podłogę, wybierz te z miękkiego materiały, na przykład z lnu, bawełny, woalu, nie zaś z grubego żakardu lub weluru.

Karnisz, szyna czy linka?

W sklepach z asortymentem do wykańczania mieszkań znajdziemy różne artykuły, na których można rozwiesić firany i zasłony. Lekkie, woalowe firanki, zasłonki z lnu albo cienkiego poliestru można powiesić na stalowej lince mocowanej na specjalnych wspornikach przykręconych do ściany lub sufitu. Ciężkie, welurowe albo żakardowe zasłony potrzebują solidnego karnisza.

Także karnisze różnią się sposobem wykonania, kształtem i systemem mocowania dekoracji okiennych. W rozwiązaniach minimalistycznych i kiedy zasłony mają być przywieszone pod samym sufitem, stosuje się karnisze szynowe.

Jeśli chcesz, aby mocowanie było widoczne i stanowiło rodzaj dekoracji we wnętrzu, wybierz karnisz rurkowy, do którego dobierzesz efektowne albo nowoczesne końcówki.

Jak zawiesić firanki i zasłony

Różne sposoby wieszania firanek i zasłon w oknie

Należy pamiętać o tym, że sam sposób mocowania zasłon i firan jest również istotny dla wyglądu całego okna.

Tradycyjne żabki

Najpopularniejszy i najbardziej tradycyjny sposób zawieszania zasłon i firanek to żabki, czyli metalowe albo plastikowe klamerki, którymi chwyta się materiał firanek. Tkaninę można zamocować bez marszczenia, prosto albo też układając ją w efektowne fałdy. Tradycyjne żabki były jednak uciążliwe, ponieważ wymagały zaczepiania materiału podczas stania w oknie. Łatwiejsze w użyciu są specjalne żabki z haczykami, które na początek przyczepia się do firanki lub zasłonki, a dopiero w drugiej kolejności zawiesza na haczykach przy karniszu.

Agrafki do zasłon

W upięciach zasłon oraz firan coraz częściej stosuje się specjalne zapinki typu agrafki. Jak założyć agrafki do zasłon? To proste: wpinane są one w specjalne kieszonki taśmy marszczącej, która w następnej kolejności przyszywana jest do górnej krawędzi zasłony albo firanki. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że agrafki, które można prać razem z tkaniną, wpinane są tylko raz. W ten sposób zawieszanie i zdejmowanie zasłon i firan jest łatwe i szybkie.

Przelotki

Zasłony i firany na przelotkach bardzo często nazywa się zasłonami na kołach, kółkach albo ringach. Niezależnie od określenia zasłona ma w górnej części wszytą taśmę wzmacniającą i otwory wycięte w różnych odstępach. Różnią się one od siebie kolorystyką i wielkością, a także materiałem, z jakich są wykonane. Jak samemu założyć przelotki do zasłon? Najważniejsze to wybrać odpowiedni karnisz. Do dekoracji okiennych z przelotkami niezbędny jest karnisz drążkowy albo rurkowy, ewentualnie linka stalowa. Na nich możemy swobodnie założyć firany lub zasłony na przelotkach.

Jak uszyć zasłony na przelotkach? Przelotki można wykorzystać w zasłonach z lekkich i ciężkich tkanin. Są często stosowane w produkcji zasłon typu black out i welurowych, w oknach, które często wymagają odsłaniania i zasłaniania.

  1. Jeśli chcesz samodzielnie uszyć zasłony na przelotkach, musisz wybrać kółka i przygotować tkaninę o odpowiedniej długości i szerokości.
  2. W kolejnym kroku trzeba dokładnie rozplanować rozłożenie wszystkich przelotek. Standardowo odstęp pomiędzy przelotkami powinien wynosić od 10 do 15 cm.
  3. W wyciętych otworach w kształcie kół należy umieścić przelotki, które zamykają się na prosty w montażu system zatrzaskowy.

Zasłony czy firany na przelotkach są bardzo wygodne w użytkowaniu, wyglądają estetycznie i pozwalają równomiernie rozkładać zasłony czy firany na karniszu.

Sprawdź też, jaki materiał na zasłony wybrać oraz jakie rodzaje firan wyróżniamy!

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium