
Szerokość
Gramatura
Grubość
Kolor
Cena
-
od
do
Filc
Niewątpliwą zaletą filcu jest jego sprężystość i elastyczność, dlatego tak chętnie jest używany przez firmy do produkcji uszczelek i nie tylko. Ponadto materiał ten jest świetnym izolatorem termicznym. W znaczny sposób ogranicza straty ciepła i chroni przed zimnem. Przez to jest wykorzystywany jako podszewka w butach czy rękawicach roboczych. Jako materiał elastyczny, filc jest również amortyzatorem, który tłumi wszelkie wibracje. Dodatkowo jest odporny na długotrwałe działanie wody i innych płynów, takich jak oleje. Z uwagi na swoją strukturę, materiał ten wchłania duże ilości olejów.
Wykorzystanie filcu
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wyżej wspomnianego materiału, między innymi igłowy, którego produkcja polega na przebijaniu tkaniny specjalnymi igłami, które przeciągają włókna i wiążą je, wełniany, który powstaje z włókien wełny w środowisku o wysokiej wilgotności, a także dekoracyjny, który charakteryzuje się starannym wykończeniem, ma gładką powierzchnię i krawędzie.
Dzięki tak bogatej różnorodności strukturalnej, a także kolorystycznej, filc znajduje szerokie zastosowanie. Można z niego wykonać między innymi odzież, obuwie, torebki, różnego rodzaju ozdoby, a także zabawki dla dzieci. Wśród ostatnich z wymienionych, wybór jest spory, gdyż wiele osób tworzy ręcznie figurki, ozdoby choinkowe, lalki, a także książeczki edukacyjne dla dzieci.
Wspomniany materiał jest także idealny do tworzenia oryginalnych gadżetów reklamowych. Jako artykuły biurowe sprawdzą się w tym przypadku filcowe wizytówki, etui na telefony, tablety oraz laptopy. Ponadto materiał ten wykorzystywany jest także do produkcji elementów dekoracyjnych, takich jak serwetki, bieżniki, podkładki pod kubki czy obicia. Tego typu ozdoby świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, które są urządzone, np. w stylu prowansalskim.