Jak sprawić, by pomieszczenie stało się przytulne, ciche, osłonięte przed słońcem oraz wzrokiem sąsiadów? Co powiesić w oknie, by zasłona była funkcjonalna i podkreślała atuty mieszkania? Te pytania zadają sobie wszystkie osoby urządzające mieszkanie. Jeśli nie wiesz, jaki materiał na zasłony wybrać, i gubisz się w gąszczu propozycji, przeczytaj nasze rady, a zakupy staną się bajecznie proste.
Dlaczego warto powiesić w oknie zasłony?
Wiszący w oknie, odpowiednio wykończony materiał, którym można przysłonić wnętrze mieszkania — tak w skrócie można opisać funkcję zasłon. Dzięki odpowiednio dobranym zasłonom do pokoju nie będą zaglądać osoby niepowołane, na przykład ciekawscy sąsiedzi albo przypadkowi ludzie spacerujący ulicą.
Zasłony chronią także mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem, zaciemniają wnętrze sypialni, umożliwiają oglądanie programów telewizyjnych w słoneczny dzień. Jednocześnie też w chłodne dni ograniczają przenikanie zimna do środka przez szyby i ramy okienne. Mają również zdecydowanie funkcję dekoracyjną: ozdabiają wnętrze, podkreślają jego charakter, sprawiają też, że wydaje się ono bardziej przytulne, wyciszone.
Jeśli stoisz przed wyborem materiału do szycia zasłon, zastanów się, jakie funkcje zasłony będą spełniać w Twoim mieszkaniu.
Jaki materiał na zasłony wybrać?
Jeśli chcesz, by Twoje zasłony były uszyte na indywidualne zamówienie i były perfekcyjnie dopasowane do wnętrza, na pewno stoisz przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór materiału na zasłony. Producenci tkanin i sprzedawcy materiałów dekoracyjnych oferują wiele materiałów, które z powodzeniem można wykorzystać do osłonięcia okna. Niektóre są lekkie i zwiewne, inne grube i mięsiste. Są także zasłony zaciemniające, idealne do sypialni, w których rano jest zbyt dużo słońca, żeby się dobrze wyspać. Jaki materiał na zasłony więc wybrać? Zobacz nasze 4 propozycje.
Tkanina z domieszką lnu
Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na zasłony zwiewne i lekkie, możesz pomyśleć o materiałach z domieszką lnu. Len to tkanina naturalna o wyraźnym splocie i wyczuwalnej fakturze, oferowana w wielu kolorach. Materiał z domieszką naturalnych włókien jest jednak znacznie bardziej praktyczny niż tkanina w 100% naturalna, ponieważ jest bardziej odporny na zagniecenia.
Zasłonowa tkanina z lnem jest zwiewna, ładnie się układa, nie obciąża karniszy, może być rozwieszona także na ozdobnej lince. Nie chroni w pełni przed promieniami słońca, ale zdecydowanie ogranicza ich wpadanie i zapewnia poczucie prywatności. Polecana jest w szczególności do nowoczesnych wnętrz, między innymi w stylu skandynawskim. Świetnie wygląda też w pomieszczeniach vintage, boho, industrialnych oraz klasycznych.
Welur oraz aksamit
Welurowe i aksamitne materiały na zasłony wykonane są z poliestru. Wyróżniają je gęste włókna, które przypominają włoski brzoskwiniowej skórki, ale są jeszcze bardziej miękkie i dłuższe. Welury i aksamity przydają się do szycia cięższych zasłon i kotar. Gruba tkanina jest przyjemna w dotyku, pięknie się układa, jest lejąca i dostępna w wielu nasyconych, bardzo modnych kolorach. Znacząco ogranicza przenikanie do wnętrz promieni słonecznych i zimna, wygląda efektownie we wnętrzach klasycznych, vintage oraz glamour.
Zaciemniająca tkanina — blackout
Wielu właścicieli bardzo słonecznych mieszkań zastanawia się, jaki materiał wybrać na zasłony zaciemniające. Jeśli welur i aksamit są niewystarczające, w sklepie z tkaninami warto pytać o tzw. materiał blackout. Tkanina taka ma bardzo gęstą strukturę i całkowicie ogranicza wpadanie do środka promieni słonecznych. Dzięki temu zapewnia idealne warunki do snu, pracy czy oglądania telewizji w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach.
Dodatkowo tkaniny te izolują akustycznie, termiczne, są odporne na wysokie temperatury, a nawet mają certyfikat trudnopalności. Są miękkie w dotyku i sprawiają, że sypialnia czy salon wydają się bardziej przytulne.
Tkaniny na zasłony blackout dostępne są w wielu kolorach i stylowo prezentują się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, glamour lub vintage. Często na zakup zasłonowego materiału zaciemniającego decydują się właściciele sal konferencyjnych i hoteli, studiów filmowych, fotograficznych, teatrów i sal nagraniowych.
Dekoracyjny żakard
Do szycia bardzo dekoracyjnych zasłon nadaje się także gruba tkanina żakardowa. Materiał tego typu ma wyraźny rysunek, który lekko połyskuje. Jest spoisty, trwały, odporny na zmienne temperatury, nie gniecie się i jest łatwy w czyszczeniu. Dobierając odpowiedni wzór żakardu, można całkowicie odmienić wnętrze mieszkania. Żakardowe tkaniny dostępne są w różnych wzorach, kolorach i grubościach. Do szycia zasłon polecić można te wykonane z poliestru.
Jaki materiał na zasłony kupić — kolor
Jeśli już wiesz, jaki materiał wybrać na zasłony, czas dobrać odpowiedni kolor. Wszystkie tkaniny, od tych z domieszką lnu, przez welury, aksamity, żakardy, po zasłony zaciemniające, oferowane są w szerokiej palecie barw. We wnętrzach określanych jako nowoczesne, inspirowanych stylem skandynawskim albo industrialnym, doskonale prezentują się zasłony w jasnych, neutralnych odcieniach. Możesz wybrać zasłony białe, beżowe, kremowe, ecru.
Ciekawie wyglądają też wnętrza, w których wystrój okien kontrastuje z jasnymi ścianami czy meblami. Powodzeniem wśród projektantów wnętrz i właścicieli mieszkań cieszą się kolory intensywne, takie jak turkus, butelkowa zieleń lub fiolet. Barwne, wyraziste wzory florystyczne lub kwiatowe, obecne na materiałach żakardowych, podkreślą charakter pomieszczenia glamour. Miłośnicy loftów na pewno z chęcią wybiorą na zasłony materiały w ciemnych barwach: czarne, antracytowe, szare.