-
od
do
Wiskoza Wzór
Początkujący miłośnicy szycia ubrań mogą miewać na początku wiele wątpliwości, które są związane z wyborem tekstyliów. Warto zatem zapoznać się z różnymi rodzajami materiałów, które układają się różnie, a także mniej lub bardziej się gniotą, dostępnymi w ofercie naszego sklepu internetowego. Każdą tkaninę szyje się bowiem nieco inaczej, dlatego zupełnie innego materiału potrzebujemy do uszycia sukienki, a coś odmiennego użyjemy do uszycia koszuli czy garnituru.
Wiskoza wzór artystyczne mazaje fuksje i zielenie
Wiskoza wzór artystyczne mazaje pomarańcza i szafiry
Wiskoza wzór drobne kwiatki na granatowym tle
Wiskoza wzór kwiatki piwonie na granatowym tle
Wiskoza wzór żółte liście na granatowym tle
Wiskoza kolorowe liście bananowce na czarnym tle
Wiskoza kolorowe liście bananowce na miodowym tle
Wiskoza kwiatki kolorowe na granatowym tle
Wiskoza kwiaty z pomarańczowym na czarnym
Wiskoza kwiaty pomarańczowe na białym tle
Wiskoza na metry – idealna na lato
Jednym z częściej wybieranych materiałów na kreacje letnie w sklepach z tkaninami jest wiskoza. Jest to tkanina z włókien pochodzenia roślinnego, podobnie jak len i bawełna, dlatego posiada zbliżone właściwości. Tego typu materiał produkowany jest z włókien celulozowych, wytwarzanych w wyniku chemicznej obróbki surowca pozyskanego z niektórych gatunków drewna. Jest to jedna z lepiej przepuszczających powietrze tkanin, dobrze chłonie wilgoć, a dodatkowo nie uczula. Producenci chętnie używają włókien pozyskanych z celulozy jako domieszki, co znacząco wpływa na właściwości użytkowe tkanin. Dzięki temu materiały charakteryzujące się naturalną szorstkością i sztywnością stają się znacznie przyjemniejsze w dotyku.
Wiskoza – organiczna, ale sztuczna?
Prezentowane w ofercie naszego sklepu internetowego tkaniny wiskozowe jednorodne lub z domieszkami stanowią bardzo dużą grupę dostępnych obecnie na rynku wyrobów włókienniczych i niejednokrotnie są wybierane przez projektantów jako podstawowy materiał do realizacji kolekcji. Jednak w Polsce dość często jeszcze można usłyszeć rozpowszechnianą od lat opinię, że są gorsze np. od naturalnej bawełny, ponieważ są sztuczne.
Taki punkt widzenia ma z pewnością swoje źródło w dość specyficznej kategoryzacji włókien funkcjonującej w obszarze materiałoznawstwa. Włókna wiskozowe są bowiem wytwarzane przez człowieka, przez co należą do podkategorii włókien określanych sztucznymi. Wytwarzane są jednak w procesie polimeryzacji materii organicznej pozyskiwanej z naturalnych zasobów, przy czym obecnie najczęściej surowcem tym jest celuloza z drzew iglastych, rzadziej z liściastych. Producenci sięgają też po bambus, a tkaniny bambusowe cenione są za swoje właściwości użytkowe i komfort, jaki dają w kontakcie ze skórą.
Co można uszyć z wiskozy na metry?
Spektrum zastosowań materiałów wyprodukowanych w całości z tego włókna lub posiadających jego domieszkę jest naprawdę szerokie i właściwie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Warianty o niższej gramaturze doskonale sprawdzają się do uszycia kwiecistych i lekkich, letnich sukienek, często ozdobionych riuszkami oraz falbanami. Obecnie na światowych pokazach mody możemy oglądać powłóczyste i wzorzyste modele w długości maxi, które z pewnością zainspirują niejedną projektantkę i miłośniczkę szycia do stworzenia takiej kreacji dla siebie.
Garderobę każdej kobiety znakomicie uzupełnią też bluzki, tuniki, spódnice oraz swobodne spodnie. Przyjemne w kontakcie ze skórą, delikatne materiały użyte do ich uszycia sprawią, że ubrania te będą świetnym uzupełnieniem zarówno codziennej stylizacji do pracy, jak i tej wyjściowej. W tym przypadku ogromnym atutem wiskozowych tkanin na metry jest to, że w naszej ofercie dostępne są one w najróżniejszych kolorach i wzorach, od sielskich drobnych kwiatków, przez romantyczne i barwne bukiety lub groszki, aż po motywy geometryczne oraz zwierzęce.
Jak dbać o ubrania z wiskozy?
Ze względu na charakterystyczną gniotliwość, ubrania zawierające ten typ włókien warto traktować delikatniej. Mimo, iż ubrania z wiskozy są miękkie i wygodne, to tkanina ta jest bardzo podatna na gniecenie się. Szczególną dbałość zaleca się zwłaszcza podczas prania i prasowania. Optymalna temperatura prasowania wynosi w tym przypadku około 120°C. Odzież prasujemy na lewej stronie, ponieważ tkanina tego typu ma tendencję do wyświecania się. Do prania wiskozy używamy programu do delikatnych materiałów, a podczas suszenia warto ulubione ubrania rozłożyć na ręczniku, aby się nie porozciągały i w rezultacie nie straciły fasonu.