- Odcienie Białego (19)
- Odcienie Beżu i Brązu (16)
- Odcienie Żółtego (6)
- Odcienie Pomarańczowego (6)
- Odcienie Czerwieni (11)
- Odcienie Różu i fioletu (30)
- Odcienie Niebieskiego (20)
- Odcienie Zieleni (22)
- Odcienie Szarości (19)
- Czarny (16)
- Złoty (1)
- Wielokolorowy (9)
- Inny kolor (1)
- Odcienie niebieskiego (6)
-
od
do
Dzianiny
Miękkie, przyjemne w dotyku i wbrew pozorom wybaczające wiele błędów początkującym pasjonatom i pasjonatkom szycia. Dzianiny na metry dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego to szeroka gama materiałów zróżnicowanych pod względem kolorystyki, struktury, składu, a także gramatury.
Dzianina futerkowa długi włos lis beż ciepły 40mm
Dzianina futerkowa krótki włos czarna w pasy 15 mm
Dzianina futerkowa krótki włos ecru ze strukturą 10 mm
Dzianina futerkowa krótki włos mięta z szarością 10 mm
Dzianina futerkowa krótki włos pudrowy róż sztywny spód 10 mm (1)
Duży wybór i najwyższa jakość
Prezentowane w tej kategorii materiały na metry dostarczane są do naszego sklepu internetowego wyłącznie przez sprawdzonych producentów. Wyróżniają się zarówno pod względem dostrzegalnych już na pierwszy rzut oka walorów wizualnych – kolorystyki oraz wzorów, jak i ogólnej jakości wykonania wynikającej ze składu surowcowego oraz zastosowanych splotów dziewiarskich. Te atuty sprawiają, że każda zamówiona przez Klientów dzianina na metry – ITY, welur, wafelek, swetrówka czy punto, świetnie poddaje się obróbce i bardzo dobrze sprawdza jako materiał m.in. na wygodne, swobodnie układające się na sylwetce damskie sukienki, bluzki czy komplety sportowe. Dzianiny znajdują również zastosowanie w produkcji odzieży męskiej, w szczególności T-shirtów, bluz czy bielizny nocnej.
Dzianiny na metry – charakterystyka
Podobnie jak tkaniny są podstawowym, płaskim wyrobem włókienniczym, jednak ich proces produkcji przebiega inaczej niż w przypadku tkanin wytwarzanych na krosnach podczas procesu przeplatania osnowy oraz wątku. Dzianiny powstają w wyniku mechanicznego formowania oczek układających się w kolumienki oraz rzędy. W rezultacie, uzyskany materiał charakteryzuje się naturalną, wynikającą ze swojej budowy rozciągliwością oraz sprężystością.
Co ciekawe, same w sobie znane są już od czasów starożytnych - przez wieki wytwarzane były ręcznie przy użyciu szydełek i drutów. Skuteczna mechanizacja procesu produkcji nastąpiła dopiero w drugiej połowie 18 wieku, a odkrycie to zrewolucjonizowało rynek wyrobów odzieżowych.
Dzianina – jak kroić i szyć?
Materiał rozciągliwy, zbudowany z oczek, wymaga odpowiedniego podejścia dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów nie tylko na etapie szycia, ale też krojenia.
Krojenie
Tak naprawdę, to od prawidłowego skrojenia poszczególnych elementów zależy sukces całego przedsięwzięcia. Zanim jednak użyjemy nożyczek, warto zdekatyzować wybrany kawałek materiału, ponieważ najprawdopodobniej okaże się podatny na kurczenie. Można w tym celu użyć żelazka z funkcją parowania. Materiał należy następnie swobodnie ułożyć pamiętając o kierunku wzoru i zwrócić uwagę na to, aby go nienaturalnie nie ponaciągać, również w trakcie rozmieszczania wykroju.
Szycie
Do szycia dzianin na metry należy się odpowiednio przygotować, szczególnie jeżeli nie posiadamy specjalistycznych maszyn (renderka, owerlok) i dysponujemy jedynie uniwersalną, domową stębnówką, na szczęście często obecnie wyposażoną w kilka ściegów elastycznych.
Podstawową czynnością będzie wymiana igły na taką z zaokrąglonym czubkiem, która z łatwością przemknie między oczkami. Standardowe igły do tkanin mogą je przeciąć i w efekcie zniweczyć całą pracę. Warto też przetestować igłę podwójną do stębnówki, która pozwala imitować ścieg uzyskiwany na renderce, a także jedną z dedykowanych stopek do materiałów rozciągliwych, dostępnych na rynku. Do uzyskanie ładnego, równomiernego ściegu najprawdopodobniej konieczne będzie też zmodyfikowanie siły docisku stopki, a także poziomu naprężenia górnej nici.