Firanki są jednymi z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych dekoracji w oknach. Poza ochroną przed wzrokiem przechodniów mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wnętrza, nadając mu oryginalnego charakteru. Dodatkowo dzięki różnym rodzajom firanek w prosty sposób można dostosować ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia, wybierając tkaniną o odpowiedniej przejrzystości. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać odpowiedni materiał na firany?
Rodzaje firan
Wybierając firanki do konkretnego wnętrza, warto wiedzieć, jaki charakter pomieszczenia chcemy uzyskać. Firany można podzielić ze względu na rodzaj materiału, jak również wygląd i sposób wykończenia.
Firanki przejrzyste
Najczęściej wyróżniają się delikatnymi wykończeniami na dole w postaci falbanki, znajdziemy jednak również modele proste, bez żadnych dodatkowych ozdób. Zalecane do wnętrz słabo oświetlonych. Doskonale sprawdzą się również do pokojów w stylu nowoczesnym.
Firanki koronkowe
Najczęściej stosowane do tradycyjnie wykończonych pomieszczeń. Sprawiają, że wnętrze jest przytulne. Najlepiej wyglądają w przypadku niedużych okien w pokojach, takich jak sypialnia czy kuchnia.
Firanki wzorzyste
Na rynku znajdziemy aktualnie całą gamę materiałów we wzory geometryczne (symetryczne lub asymetryczne), florystyczne lub folkowe. Dzięki nim można uzyskać atrakcyjny efekt wizualny, zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych. Wzory roślinne sprawdzą się najlepiej we wnętrzach tradycyjnych. Dla dzieci dostępne są również firanki z motywami z ulubionych bajek.
Firanki barwione
Zwykle stosowane do sypialni. Ożywiają pomieszczenie i umożliwiają otrzymanie ciekawego efektu przy załamaniu promieni słonecznych. Najczęściej dostępne kolory to beże, kremy, odcienie brązu (w stylu drewna) oraz odcienie błękitu.
Tkaniny na firany — jaki rodzaj wybrać? Plusy i minusy wybranych materiałów
Największym problemem najczęściej okazuje się wybór materiału. Warto określić swoje oczekiwania związane z firanami. Obecnie na rynku dominują tkaniny syntetyczne, które są najbardziej funkcjonalne ze względu na trwałość i łatwość pielęgnacji.
Firanki woalowe
Woal może być tkany z bawełny lub syntetyków. Jest to miękki materiał, bardzo delikatny, ale nie jest zbyt przezroczysty, dlatego ochroni przed niechcianymi spojrzeniami, przy okazji nie blokując dostępu światła do pokoju. Niestety, ze względu na jego delikatność, należy uważać podczas prania i prasowania, ponieważ jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Wymaga prania w niskich temperaturach oraz prasowania z dużą ostrożnością.
Firanki z tiulu miękkiego
Jest to również delikatna, ażurowa tkanina, najczęściej pochodzenia naturalnego z bawełny lub jedwabiu, ale na firanki doskonale nadaje się także ten z włókien syntetycznych. Przepuszcza dużo światła, dzięki czemu sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach. Ze względu na swoją przejrzystość tiul miękki nie uchroni wnętrza przed spojrzeniami przechodniów. Materiał nadaje się jedynie do prania ręcznego, jeśli jest z jedwabiu. My na firanki (ale także różne kreacje) polecamy ten z trwałych włókien poliestrowych. Można go prać w pralce.
Firanki szyfonowe
Szyfon otrzymuje się poprzez skręcanie nici bawełnianych, jedwabnych lub poliestrowych. Materiał jest lejący i zwiewny, dostępny w różnych wariantach przezroczystości. Należy zachować ostrożność przy praniu, wybierając programy delikatne, a do prasowania najlepiej stosować metodę parową.
Firanki organtynowe
Organza to błyszczący materiał, który ożywi wnętrze. Jest niezwykle efektowna, pojawia się w wariantach mlecznych oraz przejrzystych, przepuszczających światło. Ogromnym plusem tkaniny jest bezsprzecznie dobre znoszenie prania w pralce oraz odporność na prasowanie.
Jak pielęgnować firany?
Firany należy prać w niskich temperaturach niezależnie od materiału — zmniejszamy w ten sposób ryzyko niechcianych uszkodzeń. Najlepiej, by nie przekraczała ona 30 stopni. Jeśli chcemy jedynie odświeżyć tkaninę, dobrze wybrać tryb szybkiego prania przy minimalnym wirowaniu. Płyn do prania powinien również być delikatny, najlepiej zmiękczający tkaniny.
Gładkie firany bez prasowania
Niezależnie od materiału, od razu zawieszone firanki samoistnie wyprostują się pod wpływem swoje ciężaru. Jeśli nie chcesz prasować, najlepiej wybrać materiał stosunkowo ciężki, a wtedy jeszcze szybciej się wyprostują. Jeśli nie masz takiej możliwości, dobrze rozwiesić je na suszarce bieliźnianej. Mokre firanki delikatnie ponaciągaj, przez co pozbędziesz się zagnieceń.
Dlaczego warto uszyć firany?
Uszyte na miarę firanki dają pewność, że będą idealnie pasować do okna. Jest to przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy okna nie mają typowego rozmiaru, ponieważ umożliwia indywidualne dostosowanie ich do własnych potrzeb i gustu. Zlecając szycie firan albo szyjąc je samodzielnie, masz pełną kontrolę nad długością firany i jej ostatecznym wyglądem. Koszty szycia firan bywają też znacznie niższe niż przy zakupie gotowych rozwiązań. Gotowe firanki oferowane przez sklepy mają ograniczone wzory. Wykonując je samodzielnie lub zlecając komuś szycie, masz pełną kontrolę nad wyglądem i sam wybierasz ulubioną tkaninę.
Podsumowanie
Firanki są doskonałym sposobem na prostą i tanią dekorację wnętrza. Na rynku znajdziemy ogromny wybór materiałów i wzorów tkanin, przez co wykonanie ich samodzielnie lub zlecenie ich uszycia jest lepszym (i często tańszym) rozwiązaniem niż zakup gotowej firany.