Chociaż w sklepach nie możemy narzekać na wybór płaszczy i kurtek na jesień i zimę, to jednak wiele osób ceni sobie najbardziej rzeczy szyte na miarę. Elegancki płaszcz lub zgrabna i ciepła kurtka uszyta przez doświadczoną krawcową, zawsze wyglądają lepiej, niż ubranie z sieciówki. Wybór tkanin sprawia dodatkowo, że szansa na spotkanie na ulicy osoby w takim samym płaszczu czy kurtce jest właściwie równa zeru.
Jakie tkaniny są najlepsze na płaszcz lub kurtkę?
Niezwykle popularną tkaniną do szycia eleganckich płaszczy jest flausz włoski. Włoski dlatego, że to przemysł tekstylny tego kraju należy do jednych z najbardziej cenionych na świecie. Flausz tkany jest ze zgrzebnej przędzy wełnianej lub bawełnianej. Jest podwójny, dlatego gruby i mięsisty, ale jednocześnie miękki. Świetnie się układa na ciele, chroni przed wychłodzeniem oraz odporny jest na wielokrotne pranie, ścieranie i zabrudzenia. W przemyśle tekstylnym wykorzystywany jest do szycia płaszczy, kurtek, ubrań typu poncho czy peleryn, ale z flauszu znaleźć można także marynarki czy spódnice. Niezwykle modnym krojem są obecnie płaszcze przypominające szlafroki, czyli oversizowe, zawiązywane w talii, miękkim, nieozdobnym paskiem płaszcze z kapturem.
Drugą tkaniną, którą warto kupić do uszycia płaszcza, jest wełna parzona. Gruba i mięsista, wolno nasiąka wodą, za to zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Płaszcz z wełny parzonej będzie grubszy i cięższy niż z flauszu, ale równie ładnie będzie podkreślał kształt ciała. To tkanina, która jest odporna na zaciągnięcia i nie odkształca się, nie gryzie i nie podrażnia ciała. Jeśli obawiamy się, że nie wystarczy do uszycia ciepłej odzieży, można dodatkowo użyć pikówki, która tworzy dodatkową warstwę ocieplającą. Pikówka zresztą przeznaczona jest do obszywania wszelkich tkanin wełnianych, dzięki czemu lepiej się one układają.
Dodatkowe ocieplenie
Chociaż zarówno flausz włoski, jak i wełna parzona są grubymi tkaninami, to w przypadku, gdy obawiamy się, że mimo wszystko nie zapewnią nam dostatecznego ciepła, zawsze można dodatkowo skorzystać z ocieplacza odzieżowego. Ocieplacz odzieżowy produkowany jest i sprzedawany w bardzo szerokiej gamie grubości, dlatego dobrać go można indywidualnie do swoich wymagań.