Jest Ci zimno? Nic dziwnego, w końcu jest zima, a obecna nas nie rozpieszcza. Codziennie zderzamy się z niskimi temperaturami, wiatrem, deszczem, rzadziej ze śniegiem, ale i on się pojawia. Tymczasem ceny płaszczów i płaszczyków w sklepach wciąż nie chcą spaść (niczym śnieg). Z kolei pikowane kurtki nie każdemu się podobają, zwłaszcza osobom, które do pracy muszą zakładać na siebie tylko eleganckie ubrania. Dlatego zachęcam do uszycia płaszcza samodzielnie (chociaż to praca dla osób zaawansowanych) albo u krawcowej. Jego cena, gdy zapłacimy za szycie, może być zbliżona do tego ze sklepu, ale mamy pewność, że będzie idealnie dopasowany do sylwetki, uszyty z dobrej gatunkowo tkaniny, ciepły. Dokładnie taki, jakiego na darmo można szukać w sieciówkach, marketach czy butikach.
Wełna
Wełna to włókno pozyskiwane z sierści zwierząt, głównie owiec, które udomowione zostały około 6000 lat przed naszą erą! Pierwsze wyroby z wełny powstały około 2000 lat później i razem z lnem, skórą oraz jedwabiem (bardzo luksusowym i drogim) stanowiła główny produkt, z którego szyto ubrania. Dlaczego do dzisiaj doceniamy wełnę? Bo jest naturalna, niezwykle odporna na ścieranie, ma właściwości termoizolacyjne, pochłania promienie UV. Obecnie, dzięki różnym domieszkom wełna stała się jeszcze bardziej miękka, nie jest tak szorstka, ale wciąż znakomicie sprawdza się przy szyciu spódnic, spodni, garniturów i właśnie płaszczy.
Welur
Płaszcz można uszyć także z weluru. Niegdyś była to tkanina wykorzystywana właśnie do szycia eleganckich ubrań wierzchnich, dzisiaj częściej spotykamy ją jako pokrycie kanap czy foteli w samochodzie. Jednak jest tak piękna, odporna na ścieranie, miękka i przyjemna w dotyku, że krawiec uszyć z niego może efektowny, wyjściowy płaszcz.
Flausz
A co z flauszem? To gruba, podwójna i dwustronna tkanina wykonana z przędzy zgrzebnej. Jest niezwykle przyjemny w dotyku, ma grubą strukturę, ale zapewnia cyrkulację powietrza, dlatego płaszcze z flauszu znakomicie nadają się na zimę, ale też jesień i wczesną wiosnę. Jak już wspomniałam - flausz ma dwie różne strony, dlatego szyjąc płaszcz można zyskać ciekawe efekty. I co ważne, flausz czyścimy chemicznie, ale nie trzeba robić tego często. Jest niezwykle odporny na plamy i inne codzienne zabrudzenia.
Dodatkowo, aby płaszcz był jeszcze trwalszy i lepiej się układał na ciele, nie wypychał na łokciach, do szycia należy użyć też podszewki. Pamiętajmy o tym, kupując tkaninę na zimowy płaszcz z wełny, weluru czy flauszu.