
Rynek tekstyliów, czyli wszelkich wyrobów otrzymywanych z różnego rodzaju włókien, podzielony jest na dzianiny i tkaniny. Zwroty te są zwykle używane zamiennie, jednak w rzeczywistości stanowią one dwie oddzielne podkategorie materiałów. Poznaj najważniejsze rodzaje splotów i dzianin!
Tkanina a dzianina — różnice
Podstawowa różnica między dzianiną i tkaniną opiera się na odmiennych metodach splątania nitek w produkcji wyrobów.
- Dzianina jest dziana za pomocą pojedynczej przędzy tworzącej prostopadłe do siebie oczka. Tkanina z kolei jest produkowana z dwóch nitek tkanych na krzyż: z wątku oraz osnowy.
- Dzianina najczęściej służy do szycia wygodnych koszulek, swetrów, rękawiczek oraz dresów, ponieważ materiał ten dobrze dopasowuje się do ciała, a podnosi komfort noszenia ubrań. Tkanina stosowana jest z kolei w produkcji eleganckiej odzieży, takiej jak koszule, ale również jeansy.
Rodzaj splotu dzianin
Oba rodzaje omówionych wyżej tekstyliów podzielone są pod kątem splotu zastosowanego w produkcji. Jeżeli chodzi o dzianiny, wyróżniamy materiały rządkowe i kolumienkowe.
Dzianiny rządkowe
Zasada tworzenia dzianiny rządkowej w dużym stopniu przypomina robienie swetra czy szalika ręcznie na drutach. W tym przypadku stosowana jest przeważnie pojedyncza nitka, która tworzy oczka sama ze sobą. Z tego względu dzianina rządkowa jest w większym stopniu narażona na rozprucie. Szczególną zaletą omawianego splotu jest możliwość rozciągania materiału we wszystkich kierunkach.
Do dzianin rządkowych zaliczamy:
- dżersej (koszulki),
- dzianinę ściągaczową (czapki),
- dzianinę swetrową.
Dzianiny kolumienkowe
W dzianinach kolumienkowych wykorzystywana jest większa liczba nitek, tworzących razem szereg podłużnych łańcuchów oczek. Pojedyncza kolumna oczek jest przeplatana z tą utworzoną wcześniej. W porównaniu z egzemplarzami rządkowymi dzianiny kolumienkowe są znacznie mniej podatne na rozprucie, jednak mogą się rozciągać wyłącznie w jednym kierunku.
Dzianiną kolumienkowymi jest tiul czy trykot stosowany w produkcji m.in. kostiumów kąpielowych oraz bielizny.
Rodzaje dzianin
Dostępne na rynku dzianiny różnią się pod kątem zastosowanego materiału. Wyróżniamy m.in. egzemplarze wełniane, dresowe, swetrowe, a także jersey.
Dzianina jersey
Jersey jest materiałem stosowanym na szeroką skalę w produkcji odzieży sportowej, bluz bądź swetrów. Dodatek elastanu przekłada się na jego zwiększoną rozciągliwość. Wadą materiału jest to, że trzeba go ostrożnie prać i suszyć.
Dzianina wiskozowa
Dzianina wiskozowa wyróżnia się zwiększoną przepuszczalnością powietrza, delikatnym połyskiem, a także zdolnością do wchłaniania wilgoci. Sprawdza się szczególnie w produkcji sukienek, spódniczek i bluzek. Do wad wiskozy należy zwiększona podatność na odkształcenia, niska sprężystość, a także podatność na gniecenie się.
Dzianina swetrowa
Dzianina swetrowa stosowana jest szczególnie do szycia odzieży jesienno-zimowej: sweterków i sukienek. Wyroby z niej są miękkie, wygodne i oddychające. Dzianina swetrowa doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika.
Dzianina wełniana
Dzianina wełniana gwarantuje ciepło i wysoki komfort noszenia. Materiał ten zapewnia doskonałą termoizolację, będąc jednocześnie przyjemnym w dotyku. Dzianina wełniana ma czasami tendencję do tzw. gryzienia, jednak zależy to od doboru poszczególnych włókien w przędzy.
Dzianina dresowa
Dresówka stanowi jednej z najpopularniejszych materiałów, odznaczając się wysoką przepuszczalnością powietrza i ciepła. Wysoka elastyczność wyrobów otrzymana jest dzięki niewielkiej ilości włókien syntetycznych. Rozciągliwość dzianiny dresowej może być również wadą, ze względu na tendencję do powstawania nierówności i zwijania w trakcie szycia.
Dzianina bawełniana
Dzianina bawełniana podczas obróbki zachowuje się podobnie jak dzianina dresowa. Materiał ten jest szczególnie miękki i przyjemny w dotyku, wykorzystywany m.in. w produkcji T-shirtów, spodni dresowych, a także ubranek dziecięcych. Wadą dzianiny bawełnianej jest wydłużony czas wysychania, a także skłonność do gniecenia się.
Podsumowanie
Po jeden z rodzajów dzianiny warto sięgnąć przede wszystkim, myśląc o komforcie noszenia. Materiał ten cechuje się zwiększoną elastycznością i dopasowuje się do figury. Podkreśla walory sylwetki, ale nie krępuje ruchów. Tkanina z kolei sprawdzi się w przypadku eleganckich elementów garderoby, takich jak wieczorowa koszula czy bluzka do pracy.