Jak uszyć czapę? Warto wiedzieć, jak zrobić to samodzielnie – to w końcu niezwykle praktyczna część garderoby, która przydaje się dorosłym oraz dzieciom. Jej noszenie chroni głowę przed wyziębieniem, wilgocią, wiatrem, ale także przed słońcem. Teoretycznie najłatwiej pójść do sklepu i kupić wybrany model czapki. Często jednak trudno znaleźć efektowną, wygodną i niedrogą czapkę, dlatego wiele osób decyduje się, by uszyć ją samodzielnie. Przy dużym wyborze tkanin i odrobinie cierpliwości każdy może uszyć czapkę dla siebie lub swoich bliskich.
Czego potrzebujemy do uszycia czapki?
Do uszycia efektownej czapki będą potrzebne przede wszystkim odpowiednie materiały.
Z jakich materiałów uszyć czapkę dla dziecka?
Jeśli chcesz uszyć czapki dziecięce, postaw przede wszystkim na przyjemny materiał, który zachęci dzieci do ich noszenia. Czapka dziecięca musi być również ciepła, zwłaszcza kiedy ma być noszona zimą. Na dziecięcą czapkę możemy polecić polar Minky. To tkanina przyjemna w dotyku, pluszowa, z charakterystycznymi wypustkami, głównie w kształcie kropek. Polar Minky jest ciepły, nie chłonie wody, szybko wysycha. Warto go zszyć z efektowną, kolorową, miękką bawełną, tworząc tym samym zimową czapkę dwustronną.
Z jakich materiałów uszyć czapkę dla dorosłego na co dzień?
Dzianina jersey to z kolei materiał na czapkę zawsze modną, pasująca zarówno do stylizacji typowo sportowych, jak i nieco bardziej eleganckich. Jest lekka i ciepła, a przy tym mocno rozciągliwa, dlatego świetnie przylega do głowy. Nie drapie, zapewnia dobrą przewiewność, nie powoduje pocenia się głowy, karku i nie drażni uszu. Z elastycznej dzianiny uszyjesz czapki dla całej rodziny, a szeroki wybór kolorów pozwala na dobranie materiału do indywidualnych oczekiwań użytkowników.
Z jakich materiałów uszyć czapkę dla aktywnych?
Czapki z dresówki to kolejne przyjemne w noszeniu i również elastyczne nakrycia głowy. Pasują idealnie do sportowych ubrań, świetnie sprawdzają się u osób, które aktywnie lubią spędzać czas. Można je zakładać na wycieczki w terenie czy do biegania, mogą je nosić z powodzeniem dzieci i dorośli. Zestawione z dresowym kominem będą wyglądać efektownie i na pewno dobrze ochronią ciało przed wyziębieniem.
Z jakich materiałów uszyć elegancką czapkę?
Nieco inna, bardziej elegancka tkanina na czapki, to skaj ubraniowy. Odpowiedni do szycia czapek zimowych z podszyciem futerkowym lub do tworzenia czapek typu kaszkiet. Czapka może mieć także jedynie ozdobną wstawkę z materiału ze skóry ekologicznej. Jeśli połączysz dresówkę z materiałem skórzanym, stworzysz niepowtarzalną i niezwykle ciekawą stylizację. Eko skóra jest odporna na zabrudzenia, a przy tym dość ciepła.
Z jakich materiałów uszyć czapkę na srogą zimę?
Wyjątkowe ciepłe czapki to z kolei te z tkaniny typu miś/baranek. Są niezastąpione zimą lub w trakcie niezwykle chłodnej jesieni. Gruby materiał doskonale ogrzewa głowę i zatrzymuje ciepło. Wygląda świetnie w zestawieniu z innymi „puchatymi” stylizacjami.
Dodatki do szycia czapek
Oprócz materiałów potrzebujemy również centymetra krawieckiego, pisaka do tkanin, nożyczek do materiału i maszyny do szycia.
Skąd wziąć szablon do uszycia czapki?
Aby czapka miała odpowiedni fason i krój, musisz użyć specjalnego szablonu. Taki szablon sprawi, że czapka będzie miała odpowiedni kształt. Szablony i wykroje czapek można bez problemu znaleźć w sieci, na stronach poświęconych szyciu lub w specjalnych magazynach.
Jak uszyć czapkę – ręcznie czy na maszynie?
Szycie czapki dla dorosłego czy dla dziecka na maszynie będzie zapewne łatwiejsze i szybsze, ale trzeba liczyć się z dużym wydatkiem, jeśli jeszcze nie dysponujesz maszyną. Dlatego na początek dobrze jest zacząć od szycia ręcznego. Zresztą umiejętność ręcznego szycia przyda się każdemu. Szycie ręczne wbrew pozorom nie jest takie czasochłonne i trudne, jak może się wydawać. Jeśli opanuje się proste ściegi, cały proces zajmie może kilkadziesiąt minut.
Jak uszyć czapkę dla dorosłego?
Uszycie czapki dla siebie albo partnera nie powinno sprawić Ci trudności. Wystarczy przygotować następujące materiały:
- wybraną tkaninę,
- centymetr krawiecki,
- specjalny pisak do tkanin albo mydełko,
- nożyczki,
- maszynę do szycia, igły, nici.
Jeśli cały czas zastanawiasz się, jak uszyć czapkę, i masz obawy, czy potrafisz, możemy zaproponować czapkę typu beanie, inaczej zwaną „krasnalką”. Ma sportowy krój, a jej potencjalne mankamenty, wynikające z braku wprawy, nie będą rzucać się w oczy.
- W pierwszej kolejności zmierz obwód głowy, aby uszyta czapka pasowała.
- Odmierz zebraną miarę na materiale do szycia, ale odejmij dwa centymetry, aby czapka nie zsuwała się z głowy, zwłaszcza gdy materiał jest elastyczny.
- Każda czapka musi mieć też określoną wysokość, którą należy odmierzyć w następnej kolejności. Jeśli czapka ma mieć lekko zwisający tył, dodaj jej kilka centymetrów.
- Wycięty materiał złóż wzdłuż większego boku, następnie wzdłuż krótszego, a potem jeszcze raz na pół.
- Zetnij lekko rogi ze strony, po której krawędzie są niepołączone.
- Materiał rozłóż i złóż wzdłuż krótkich krawędzi, a następnie przeszyj.
- Materiał wywiń w taki sposób, żeby otrzymać kształt „korony” i zszyj trójkąty.
- Na koniec wywiń czapkę na drugą stronę i gotowe!
Jak uszyć czapkę dla dziecka?
Szyjąc czapkę dla dziecka, należy przygotować takie same materiały, jakie znajdziesz w punkcie o tym, jak uszyć czapkę dla dorosłego.
- Zmierz obwód głowy dziecka i podziel wynik na dwa, a następnie dodaj 2 cm na zszycie.
- Narysuj pisakiem lub mydełkiem określony kształt czapki na materiale i wytnij go dwa razy.
- Dwie części czapki przyłóż prawymi stronami do siebie, przymocuj szpilkami, aby się nie przesuwały, a następnie zszyj ok. 1 cm od krawędzi.
- Kolejnym etapem jest zszycie czubka. W tym celu określ środek czapki i zaznacz go z dwóch stron.
- Odmierz po 5 cm po obu stronach i złóż czapkę tak, żeby było widać te dwa miejsca i zszyj je po linii łuku.
Jak uszyć czapkę ze ściągacza?
Jeśli chcesz uszyć czapkę ze ściągacza, potrzebujesz takich materiałów, jak w poprzednich punktach, ale wybierz materiał typu ściągacz, który jest bardzo elastyczny i doskonale przylega do głowy.
- Użyj szablonu albo czapki, którą już nosisz. Obrysuj ją na materiale, ale nie dodawaj zapasów na szwy, ponieważ ściągacz bardzo się rozciąga.
- Na wyciętym materiale zrób u góry trójkątne wcięcie, które poprawi później kształt gotowej czapki.
- Wytnij czapkę ze ściągacza dwa razy na złożonym materiale. Złóż je prawą stroną do siebie.
- Zszyj trójkątne wcięcia u góry czapki, a potem zszyj obie połowy czapki ze sobą.
Czy warto samodzielnie uszyć czapkę?
Samodzielne szycie to coś, czego warto się nauczyć choćby w stopniu podstawowym. Może przynieść Ci sporo frajdy i satysfakcji, a własnoręcznie uszyta czapka dla dziecka lub dla siebie może stać się tą ulubioną. Własnoręczne szycie pozwoli Ci wreszcie na zapełnienie szafy idealnie dopasowanymi do swoich wymiarów i gustu ubrań za niewielką cenę.