Dekatyzowanie tkanin – co to jest? Czego używa się w procesie dekatyzacji?
Odpowiednie przygotowanie tkaniny do szycia odzieży lub domowych dodatków jest niezbędne, by w ręce klienta trafił wysokiej jakości produkt. Dekatyzowanie tkanin jest procesem, który poprawia jakość produktów, zwłaszcza tych szytych z naturalnych materiałów. Sprawdź, co to jest dekatyzowanie tkanin i czego używa się do dekatyzowania w domu, w zakładach odzieżowych oraz krawieckich.
Co to jest dekatyzowanie?
Tkaniny i dzianiny mogą kurczyć się pod wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury. Jest to zależne od rodzaju materiału, włókna i gęstości splotu. Tendencja do kurczenia się powoduje, że odzież już w trakcie szycia może deformować się i zmieniać swój kształt, co niekorzystnie wpływa na proces jej tworzenia i ostateczny wygląd produktu. Krawiec bowiem używa podczas szycia wilgotnych ściereczek albo pary wodnej, dlatego już przed krojeniem materiału należy poddać go procesowy dekatyzacji.
Dekatyzacja to naprzemienne działanie wody gorącej, zimnej oraz pary wodnej. Zabieg ma na celu ustabilizowanie rozmiaru włókien.
Większość materiałów sprzedawanych w hurtowniach i sklepach z tkaninami nie jest poddawana dekatyzacji, a jeśli jest, to znajdziemy taką informację na etykiecie produktu. Jeśli nie widzisz informacji o dekatyzacji, przed przystąpieniem do szycia musisz samodzielnie przeprowadzić ten proces
Czego używa się do dekatyzowania tkanin?
Sposób dekatyzacji zawsze musisz dobrać do materiału, na którym będziesz pracować.
Najczęściej dekatyzacja polega na:
- Zanurzeniu materiału w gorącej wodzie, a następnie przełożeniu go do zimniej wody. Tak moczony materiał należy odcisnąć, odwirować, rozwiesić i przeprasować, gdy będzie jeszcze delikatnie wilgotny.
- Praniu w pralce w wysokiej temperaturze. Należy dobrać możliwie najwyższą temperaturę wody do danego materiału, następnie materiał trzeba odwirować, wywiesić i przeprasować jeszcze lekko wilgotny. Do dekatyzowania materiału nie trzeba używać żadnego proszku czy płynu do prania, jednak dodatek środków piorących usunie fabryczny zapach materiału.
- Prasowaniu bardzo gorących żelazkiem i dużą ilością pary wodnej. Można także użyć mokrej, lnianej ściereczki, przez którą prasuje się materiał. Ten sposób dekatyzacji tkanin polecany jest w szczególności w przypadku materiałów, których nie można czyścić na mokro.
Które tkaniny poddawać dekatyzacji?
Dekatyzacja nie jest konieczna w przypadku materiałów odpornych na działanie wody i wysokiej temperatury. Są to między innymi tkaniny wykonane z włókien syntetycznych, np. polary. Można jednak to zrobić ze względów higienicznych, jeśli do produkcji materiału wykorzystano środki chemiczne, które mogą drażnić skórę lub kiedy materiał w czasie transportu i magazynowania uległ zabrudzeniu. Dekatyzowaniu warto poddać także materiały, na których pod wpływem wody pojawiają się nierównomierne plamy. Taka tkanina będzie na nie odporna podczas szycia.
Przygotowanie do dekatyzacji
Jeśli masz kupon materiału o splocie płóciennym, który ma tendencje do strzępienia się, warto go przeszyć na maszynie albo umieścić w siatce na pranie lub w poszewce na poduszkę.
Najczęściej dekatyzowane materiały
Jak już wspominaliśmy, dekatyzacji poddaje się przede wszystkim materiały z włókien naturalnych, czyli te najbardziej podatne na kurczenie i odkształcanie.
Dekatyzacja bawełny
Dekatyzuje się tkaniny i dzianiny bawełniane, ponieważ są bardzo podatne na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Najlepszą metodą będzie upranie bawełny w temperaturze nawet 60°C, a po podsuszeniu prasowanie jej gorącym żelazkiem z parą.
Dekatyzacja lnu
Len bardzo mocno się kurczy, a do tego ma brzegi z tendencją do strzępienia się, dlatego należy go zabezpieczyć, a następnie wyprać w 60°Celsjusza i po odwirowaniu wyprasować bardzo gorącym żelazkiem aż całkowicie wyschnie.
Dekatyzacja wiskozy
Wiskoza należy do grupy materiałów syntetycznych, ale tkana jest z włókien pochodzenia naturalnego, dlatego także należy ją dekatyzować. Najlepiej wiskozę przekładać raz do ciepłej, raz do zimnej wody, następnie należy rozwiesić ją do momentu, kiedy lekko przeschnie i prasować gorącym żelazkiem po długości tkaniny. Żelazka nie należy dociskać, wystarczy delikatnie przesuwać go po materiale.
Dekatyzacja wełny
Wełniany materiał należy prasować przez wilgotną lnianą ściereczkę, najlepiej bez przesuwania żelazkiem po materiale. Gorące żelazko należy przykładać do materiału miejsce przy miejscu, ale uważając, by lniana ściereczka nie wyschła zupełnie. Jeśli dekatyzacji ma zostać poddana dzianina wełniana, którą można prać w pralce, najlepiej wyprać ją w programie do wełny z dodatkiem detergentu z zawartością lanoliny, a całość wysuszyć na płasko.
Dekatyzacja jedwabiu
Naturalne i sztuczne jedwabie należy zawinąć w wilgotny ręcznik i zostawić na 3-5 godzin, następnie kupon należy rozwiesić do lekkiego przeschnięcia i wyprasować po lewej stronie materiału, kierując się po nitce osnowy.
Dekatyzowanie jeansu
Dekatyzację stosuje się także w przypadku jeansu, piorąc go w wysokiej temperaturze. Proces ten pozwala zachować ładną barwę i kształt spodni. Jednak jeśli spotkasz się z pojęciem „dekatyzowane jeansy", może to także oznaczać spodnie z przebarwieniami, przefarbowaniami i zaciekami. Takie spodnie cieszą się powodzeniem wśród zwolenników odzieży w stylu rockowym.
Dekatyzowanie tkanin – przed krojeniem zabezpiecz materiał
Nie musisz mieć żadnych profesjonalnych narzędzi, żeby dekatyzować tkaniny. Wystarczy, że dysponujesz pralką i żelazkiem z wyrzutem pary, a zabezpieczysz naturalne tkaniny przed odkształceniem w wyniku obróbki krawieckiej.
Jeśli zostały Ci skrawki zdekatyzowanych tkanin, sprawdź, co można uszyć z resztek materiału.