Jeśli zaczynasz swoją przygodę z szyciem lub zwracasz uwagę na jakość kupowanych ubrań, na pewno spotykasz się z dwoma pojęciami: tkanina i dzianina. Dla laika różnica może być niewielka, ale jeśli chcesz uszyć ubranie lub zamawiasz odzież przez internet, warto wiedzieć, co to jest tkanina i dzianina, rozpoznawać je i znać ich zalety oraz wady.
Jak powstaje materiał?
- Żeby producent tkanin mógł wyprodukować materiał, najpierw musi mieć odpowiedni surowiec, np. bawełnę, len, wełnę.
- Z materiału tego powstaje przędza.
- Następnie, przy zastosowaniu wybranej technologii, konkretny materiał: tkanina albo dzianina.
Co to jest tkanina?
Tkanina powstaje z dwóch nitek układanych w splot. Jedna nitka to osnowa, a druga to wątek. Tkanina jest tkana, czyli ma wątek i osnowę. Do grupy tkanin można zaliczyć między innymi: aksamit, płótno, jeans, flanelę, jedwab czy szyfon.
Co to jest dzianina?
Dzianina powstaje w wyniku łączenia w rządki lub kolumny jednej albo kilku nitek, ale w taki sposób, by powstały oczka. Materiały te są więc dziane, podobnie jak szaliki czy czapki robione na szydełku. Mogą mieć różną fakturę i są rozciągliwe. Dzianina rządkowa zwana jest wątkową, a kolumienkowa osnowową. Do grupy dzianin możemy zaliczyć między innymi: dresówkę, koronki, polar, welur.
Tkanina a dzianina — ich wady oraz zalety
Skoro już wiesz, co to jest tkanina i dzianina, warto poznać zalety i wady poszczególnych materiałów.
Osoby, które korzystają z tkanin i dzianin, mają swoje upodobania i czasami wybierają jeden rodzaj materiału. Trudno jednak sobie wyobrazić, by ktoś szył pościel z dzianiny. Do tworzenia poszewek używa się raczej tkanin, zwykle bawełnianych. T-shirty albo dresy szyje się natomiast z dzianin.
- Tkaniny są trwalsze, mniej się wyciągają, lepiej znoszą wielokrotne pranie w pralce automatycznej, są jednak sztywniejsze.
- Dzianina jest sprężysta, może się rozciągać, chociaż słabej jakości dzianina wyciągnie się i nie będzie wyglądać estetycznie. Zaletą dzianiny jest jej miękkość, wadą natomiast to, że należy prać ją w programach delikatnych.
Jeśli zależy Ci na uszyciu kreacji, która podkreśla sylwetkę, lepiej sprawdzi się tkanina. Jednak przy szyciu dopasowanej bluzki z tkaniny, pamiętaj o suwaku albo guzikach, które ułatwią zakładanie ubrania. Dzianina rozciągnie się podczas nakładania. Tkanina będzie elastyczna, jeśli w jej składzie znajdzie się elastan albo lycra, jednak wciąż nie będzie aż tak rozciągliwa jak dzianina.
Dzianina a tkanina — przykłady
Przeglądając ofertę sklepu z tkaninami, możesz zauważyć, że wiele materiałów jest podzielonych na kategorie: tkaniny i dzianiny. Jeśli więc chcesz uszyć ubranie eleganckie, bardziej opinające ciało, stworzyć pościel, zasłony lub szukasz materiału na tapicerki, zajrzyj do działu z tkaninami. W nim znajdziesz takie produkty jak:
- aksamit,
- batyst,
- bouclé,
- denim,
- jeans,
- flanela,
- flausz,
- gabardyna,
- jedwab,
- kora,
- krepa,
- len,
- organza,
- popelina,
- satyna,
- sukno,
- sztruks,
- szyfon,
- tafta,
- tiul sztywny,
- żakard,
- żorżeta.
To wszystko przykłady tkanin.
Gdy wolisz ubrania lżejsze, bardziej sportowe, codzienne, a także do uprawiania turystyki, wybierz dzianiny. Do szycia takich ubrań przydadzą się:
Tkanina a dzianina — różnice w szyciu
Początkująca krawcowa może zastanawiać się, jaki materiał do szycia pierwszych ubrań będzie lepszy na: dzianina czy tkanina?
- Różnice można wyczuć już na etapie krojenia materiału. Do krojenia tkanin najlepsze będą nożyczki krawieckie, a do dzianin nóż krążkowy.
- Szycie z dzianiny jest nieco bardziej wymagające niż szycie z tkanin. Trzeba dobrać właściwą igłę, która nie uszkodzi delikatnych włókien i nie będzie przepuszczać ściegów. Do szycia dzianiny sprawdzają się igły o zaokrąglonym czubku, a przy jej wykańczaniu igły podwójne. Do szycia tkanin zwykle wystarczy igła uniwersalna, nawet taka, która była w zestawie z maszyną do szycia.
- Ponieważ dzianina jest materiałem elastycznym, może mocno rozciągnąć się podczas szycia. Dlatego maszyna powinna mieć regulację docisku stopki. Jeśli jej nie ma, trzeba zabezpieczyć dzianinę pergaminem lub fizeliną.
- Potem już pozostaje dobrać odpowiedni ścieg, który jest lekko elastyczny. O ile do szycia tkanin używa się ściegu prostego, to przy dzianinie lepiej skorzystać z zygzaka lub innego elastycznego. Wiele maszyn ma takie w swoich opcjach.
Jeśli umiesz szyć z tkanin, a chcesz podjąć pierwsze próby tworzenia ubrań z dzianiny, wybierz jakąś łatwą, na przykład punto lub dzianinę pętelkową.