MaterialyTkaniny.pl

Darmowa dostawa od 199zł

Bezproblemowe zwroty

Kategorie
Aksamit a welur i welwet – co to za tkaniny? Jakie są między nimi różnice? 0
Aksamit a welur i welwet – co to za tkaniny? Jakie są między nimi różnice? Aksamit a welur i welwet – co to za tkaniny? Jakie są między nimi różnice?

Oto miękkie, delikatnie połyskujące tkaniny, niezwykle estetyczne i przyjemne w dotyku: welur, welwet i aksamit. Dla wielu osób niemających związku z przemysłem tekstylnym różnice między welwetem a welurem lub między welurem a aksamitem nie istnieją. Jednak nie są to tkaniny tożsame. Zanim więc kupisz belę materiału na zasłony, obicie mebli czy na wygodną, ciepłą bluzę, sprawdź, co to jest welur, aksamit i welwet, by wybrać tkaninę idealną.

Aksamit — najstarsza tkanina pluszowa

Aksamit jest grubą tkaniną z satynowym połyskiem. Z jednej strony wyraźnie można wyczuć krótki meszek, z drugiej zaś jest gładki i matowy.

Nazwa „aksamit” prawdopodobnie wywodzi się od greckiego słowa hexamitos, „tkany z sześciu nitek”. Z tylu właśnie nici tworzy się runo aksamitu. Prawdziwy, luksusowy aksamit wykonuje się z osnowy i wątku, ale między nimi znajdują się jeszcze pętelki z nitek. Niegdyś na ten rodzaj tkaniny mogły pozwolić sobie tylko osoby wyjątkowo majętne, a materiał przywożono z dalekich Indii, następnie z Wenecji, Genui czy Florencji. Dzisiaj można go kupić na metry w sklepie z tkaninami. Współczesny aksamit powstaje z poliestru albo popularnej bawełny, dlatego jest w cenie przystępnej dla każdego. Aksamit z jedwabiu jest jednak wciąż produktem niezwykle ekskluzywnym.

Z aksamitu szyje się dodatki domowe, takie jak zasłony, poduszki, dekoracje, używa się go także do obijania mebli. Może być również dobrą tkaniną ubraniową do tworzenia sukienek, dresów, bluz i ubrań dla dzieci.

Co to jest welur?

Welur możemy opisać jako cienką odmianę aksamitu. Z jednej strony wyraźnie można wyczuć przyjemny w dotyku meszek z miękkiej i puszystej okrywy włosowej. Powstaje on jednak z dwóch, nie zaś sześciu nici.

Tkaniny welurowe mogą być grube, mięsiste, bardzo wytrzymałe, dlatego doceniają je osoby trudniące się produkcją i wykańczaniem mebli. Zwłaszcza welur o wysokiej gramaturze używany jest do tapicerowania sof, puf, narożników, zagłówków łóżek. Welury dzianinowe o niższej gramaturze nadają się do szycia odzieży. Obecnie hitem modowym są welurowe dresy, które idealnie nadają się do noszenia po domu oraz do pracy. Z weluru powstają też buty, torebki i gadżety do włosów.

Welur

Po czym poznać welwet?

Welwet ma nieco dłuższą niż w przypadku aksamitu okrywę włosową. Powstaje w wyniku wyciągania nici wątku ponad osnowę w formie pętelek, następnie pętelki są rozcinane tak, by powstały włoski. Ten rodzaj pluszu nazywany jest pluszem wątkowym.

Wyglądem welwet przypomina welur i aksamit, najczęściej wytwarzany jest z poliestru, trochę rzadziej z bawełny. Miał być docelowo tanim substytutem aksamitu, jest bowiem mniej błyszczący i sztywniejszy. Tkanina welwetowa ma wysoką odporność na ścieranie, dlatego rewelacyjnie sprawdza się do szycia zasłon, poszewek, narzut i wykańczania mebli użytkowych. Przykładem tkaniny welwetowej może być matt velvet.

Różnice między welurem a welwetem i aksamitem

Różnice pomiędzy welurem, welwetem i aksamitem na pierwszy rzut oka nie są duże, dlatego wielu klientów sklepów z tkaninami używa tych nazw zamiennie. Zawsze jednak warto je poznać, by kupić tkaninę odpowiednią do zaplanowanych prac krawieckich czy tapicerskich.

Chociaż wszystkie te tkaniny należą do grupy pluszów i mają okrywę runową, różnią się sposobem tkania, wyglądem i długością „meszku”.

Aksamit a welur

  • Aksamit jest tkaniną mięsistą, dość sztywną, z wyraźnie wyczuwalnym i widocznym meszkiem.
  • Welur to tkanina albo dzianina z bardzo krótkim włosiem.
  • Welur jest matowy albo ma bardzo subtelny połysk. Jest cieńszy od aksamitu.

Gdy zaś chodzi o różnice między welwetem a welurem

  • Welwet jest elastyczny, lejący się, cieniujący, lepiej sprawdza się np. przy tapicerowaniu mebli o skomplikowanych kształtach.
  • Welur ma krótszy meszek od tego w welwecie, jest mniej trwały od welwetu, gdy chodzi o ścieranie.

Dodaj komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium