-
od
do
Welur Aksamit
Luksusowy, od kilku sezonów niezwykle modny i o wszechstronnym zastosowaniu. Zaledwie jedno spojrzenie wystarczy, aby zauważyć, że prezentowany w tej kategorii welur (aksamit), to materiał pierwszej klasy, który doskonale sprawdza się przede wszystkim na dekoracyjne tekstylia użytkowe. Może też zostać z powodzeniem użyty do uszycia odzieży wierzchniej oraz stylowych dodatków. Mięsisty i przyjemny w dotyku, podatny na obróbkę, pozwoli na realizację niebanalnych i oryginalnych projektów, dodając im królewskiego charakteru - nie zastanawiaj się więc i już dziś zamów wariant w ulubionym kolorze.
Materiały aksamitne – cechy charakterystyczne
Ze względu na specyficzny proces produkcji, zarówno welury tkane, jak i dziane posiadają charakterystyczny meszek, nazywany okrywą włosową. Jest ona uzyskiwana dzięki wprowadzeniu dodatkowego przeplotu runowego, który jest następnie rozcinany i przycinany na odpowiednią wysokość. Uzyskana w ten sposób okrywa włosowa sprawia, że materiał zyskuje aksamitny chwyt, jest bardzo miękki i ciepły, a także pięknie łapie światło, co umożliwia wyeksponowanie głębi koloru.
Welur – jak szyć i prasować?
Ze względu na aksamitną okrywę włosową, zarówno tkane, jak i dziane welury wymagają odpowiedniego traktowania podczas obróbki. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek włosa i przygotowując się do krojenia umieścić szablony w jednym kierunku - najlepiej pod włos, co wydobędzie prawdziwy, aksamitny charakter materiału. Wykrojone elementy dobrze jest następnie gęsto spiąć szpilkami, aby zapobiec przesuwaniu się poszczególnych części względem siebie podczas szycia. Ścieg i jego parametry ustawiamy w zależności od rodzaju obrabianego materiału, dla tkanych welurów jak dla tkanin, a dla dzianych – jak dla dzianin.
Szwy zawsze rozprasowujemy na lewej stronie, najlepiej na ręczniku, aby zapobiec odkształceniu się włosków i odbiciu się na prawej stronie np. stopy żelazka. Prasując jedynie lekko przesuwamy żelazko i wystrzegamy się jego silnego dociskania do deski. Temperaturę dobieramy w zależności od składu surowcowego.