-
od
do
Filc
Nasz asortyment to bogactwo materiałów i tekstyliów, które znajdują ogromne zastosowanie w branży odzieżowej i nie tylko. Jednak posiadamy też odrębne produkty, które znacznie różnią się nie tylko wyglądem, ale i przeznaczeniem. Jednym z nich jest filc, który znany jest osobom, specjalizującym się w ręcznych pracach kreatywnych i artystycznych. Jakie są zatem właściwości tego materiału i do czego najczęściej się go używa?
Czym jest filc?
Jest to jeden z najstarszych wyrobów włókiennych, który uzyskuje się przez spilśnianie tkanin wełnianych i nie tylko. Ten popularny materiał wytwarza się na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie wełny lub sierści zwierząt hodowlanych. Drugim sposobem jest produkcja z włókien sztucznych. Taki materiał można znaleźć bowiem w naszym asortymencie, ponieważ nasz filc sprzedawany na metry jest w stu procentach z włókien poliestrowych.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filcu, między innymi igłowy, wełniany, dekoracyjny czy techniczny. Ostatni z nich to ten, który znaleźć można w naszej ofercie. Dysponujemy dwiema grubościami tkaniny, między innymi 1,2 mm i 3 mm. W przypadku filcu dekoracyjnego występuje on w wielu kolorach i jest głównie stosowany do produkcji elementów ozdobnych, dekoracji okazjonalnych czy zabawek dla dzieci. Techniczny materiał to z kolei najchętniej wybierany typ materiału przez firmy działające w branży meblarskiej, motoryzacyjnej czy obuwniczej.
Właściwości filcu
Materiał, którym jest filc znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu czy rzemiosła. Wszystko dzięki właściwościom, do których zaliczyć można między innymi izolowanie akustyczne maszyn czy urządzeń. Jako tkanina bardzo sprężysta i elastyczna, nadaje się także do produkcji różnego rodzaju uszczelek. Dostępny rodzaj filcu w naszym asortymencie sprawdzi się również jako materiał izolujący terminie. W świetny sposób ograniczy stratę ciepła i ochroni przed chłodem, np. w postaci filcowych wkładek do obuwia roboczego. Ponadto wykorzystać go można w kuchni jako podkładkę pod gorące naczynia.
Jako materiał elastyczny, filc jest także doskonałym amortyzatorem wibracji, a także spełnia funkcję filtratora, bowiem jego włókna odporne są na długotrwałe działanie olejów czy wody. Zatrzymuje również mechaniczne cząsteczki sadzy i pyłów. Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest fakt, iż materiał ten wykorzystywany jest w polerkach warsztatowych, bowiem jego struktura idealnie czyści różne powierzchnie.
Zastosowanie filcu
Sięgając po materiał, jakim jest gruby filc, można przygotować wiele różnorodnych ozdób, po wysoce dekoracyjne domowe ozdoby przestrzenne, a także zawieszki choinkowe czy maskotki dla dzieci. Arkusze materiału w różnych kolorach umożliwią Państwu stworzenie niebanalnych prac artystycznych, zarówno w pojedynkę, jak i z dzieckiem. Kolorowy filc idealnie nadaje się na zabawki, bowiem powstają z niego figurki, lalki, pacynki, książeczki sensoryczne dla maluchów, a także pudełka czy obrazki. Uniwersalność materiału sprawia, że przygotować z niego można dowolny produkt, bowiem ogranicza nas tylko własna kreatywność i chęć tworzenia.